
Før kampen: Birmingham - Wolves
søndag 6.september kl 13.00, St Andrew’s
Forrige kamp
Rekken uten tap ble brutt etter at West Ham vant 4-2 i en jevn kamp som kunne gått begge veier. Forskjellen på lagene var marginene i begge boksene.
Der Wolves traff tverrligger gikk West Ham sine avslutninger i mål. Så til tross for resultatet var det en del positivt å ta med seg videre for Wolves. Det er også verdt å nevne at Wolves igjen slapp inn et langskudd av den fantastiske sorten som er tilnærmet umulig å gardere seg mot. Statistisk sett kan jo ikke det fortsette.
Det som derimot kan gjøres noe med er å unngå å lage klønete straffespark slik Andre gjorde i denne kampen, og å markere bedre på corner.
Birmingham
Birmingham har nytt godt av sine pengesterke kjendiseiere. De satte poengrekord i League 1 da de rykket opp før fjorårets sesong, og fjorårets 10.plass i Championship var klubbens beste på 10 år.
Likevel er ambisjonene mye større. Det pumpes penger inn i klubben, og det planlegges bl.a et nytt stadion med plass til 62.000 tilskuere og et stort sportsanlegg som skal gjøre klubben til en maktfaktor i midt-England. Til nå i sesongen har det gått sånn passe.
De er et av få lag som er ubeseiret i ligaen denne sesongen, men 3 av de 4 kampene har endt med uavgjort. Her må de klare seg uten Leonard, men har ellers ingen skader eller suspensjoner.
Wolves
Klubbens første tap for sesongen var ikke veldig uventet, men litt surt all den tid Wolves tidvis var fullt på høyde med opprykksfavoritt West Ham. Målet nå er å slå tilbake med en gang. Peixoto virker til å ha funnet sin foretrukne startellever, selv om enkelte ikke har prestert på det nivået man har ønsket.
Dette er en kamp hvor det antageligvis kommer til å smelle litt ekstra i duellene, så det er godt mulig at en spiller som James får sin debut fra start her mot gamleklubben. Krejci, S.Bueno og Bellegarde skal være tilgjengelig igjen, så får vi se om noen av dem får sjansen.
De vi ikke får se er Trippier og Mosquera som er langtidsskadde.
Forventet lagoppstilling (4-2-3-1)
Sa – H.Bueno, T.Gomes, Krejci, Tchatchoua – Andre, James– Mane, Lopez, R.Gomes - Jimenez
Spillere å følge
Birmingham: Jay Stansfield ble hentet for rekordsum da laget var i League 1, og har siden vært en nøkkelspiller for klubben. Han er en av de beste offensive spillerne i ligaen.
Wolves: Raul Jimenez har ikke vært i nærheten av det nivået han viste i VM for Mexico. Skal det bli opprykk er man avhengig av at spissene leverer målpoeng, så her må han begynne å prestere skal han beholde plassen i laget.
Mitt tips
Det er klart for West Midlands derby mellom Wolves og Birmingham for første gang på 8 år, og i disse derbyene da smeller det ofte litt ekstra i duellene.
På papiret burde Wolves kunne ta denne, men det er garantert at denne kampen ikke blir noen lett utfordring. Jeg tror på en meget tøff og tett kamp hvor marginene vil avgjøre. 1-1.
Hva tror dere?
- Jostein B.

